bear

Rubrika

Novinky
Bear Grylls
Ultimate Survival
Escape to the legion
Bearovo oblečení
Bear Grylls Shop
Lekce Beara Gryllse
Survival Výbava
Dobrodruhové
Odkazy
Diskuse

Anketa

BlueBoard.cz

Počítadlo

TOPlist

Aktuální Info

-Nová sekce Escape to the legion!


Díly na tento týden

Pondělí 24.8 2009
Belize 21:55 - 22:50

Sobota 29.8. 2009
Belize 22.50 - 23.45

Neděle 30.8. 2009
Belize 14.35 - 15.30


Fotka srpna

Fotka měsíce

Survival Výbava


Pokud se chystáte na nějakou výpravu a nevíte si rady s tím, co si s sebou vzít, zanechávám zde seznam věcí, které jsou nutné k přežití.

1. Oblečení

I když v boji o přežití jsou mnohem důležitější věci, než oblečení, i přes to, ho dávám na první místo. Přece nebudete chodit nahý.

Takže, pro začátek bych začal koupí nějakého kvalitního outdoorového oblečení. Speciální oblečení má už různé vychytávky. Nejlepší oblečení je to, které pot nezadržuje, ale odvádí. Nejznámější značkou pro toto oblečení je GORE-TEX. Samozřejmě zde hraje role v částce, která je velká. V dnešní době už je spousta společností, které toto oblečení dělá taky a podstatně levnější. Pokud do toho nechcete dávat moc peněz, tak klasické oblečení je samozřejmě taky dobré. Lepší než nic. Samozřejmě u vás doma se nějaké oblečení najde také.

Seznam:

  Tričko/košile - Stačí úplně obyčejné tričko, nebo košili. Jestli bez rukávu, nebo s rukávem, je naprosto vaše věc.
  Mikina/Svetr - I když bude léto a bude horko, stejně doporučuji vzít si nějakou mikinu. Přes den vás ochrání před poškrábáním rukou a večer proti zimě.
  Bunda - Je dobré si nějakou vzít, alespoň nějakou větrovku. ochrání vás před deštěm, takže se tolik nepromočíte.
  Kalhoty - Další věcí jsou kalhoty. Opět nějaké obyčejné, ale POZOR, musí mít hodně kapes. Slouží jako úložný prostor. Dobré jsou bavlněné, rychle schnou.
  Ponožky - Dále nějaké ponožky. Lepší si vzít několik párů ponožek, takže si vezměte nějaké náhradní. Já osobně mám troje.
  Boty - Důležitou roli hrají také boty. Boty musí být pevné pohodlné, nesmí vás tlačit, podrážka nesmí klouzat. Než si vyberete ty správné, zabere to hodně času.
  Pokrývka hlavy - Ikdyž se pokrývka hlavy zdá nepodstatná, tak teda rozhodně není. Přes nepokrytou hlavu z těla odchází až 50% tělesného tepla. Ochrání vás před sluníčkem a před zimou.

2. Batoh

Nutnou součástí je samozřejmě batoh. Do něj můžete dávat vaše vybavení a věci, které najdete v přírodě. Jaký si vybrat nechávám na vás. Přes to vám aspoň poradím, jak při výběru postupovat. Velikost batohu záleží na tom, jak dlouhá bude vaše výprava a kolik věcí, si s sebou budete brát. Pokud budete chtít nějaký originální, zkrátka takoví na všechno, tak nesmí být moc malý, ale zase ne zbytečně moc velký (i když lepší větší, než menší). Při výběru batohu musíte dbát na to, aby vám na zádech správně seděl a nikde vás netlačil. Musí mít také hodně úložného prostoru, do kterého můžete dávat vybavení odděleně. Koupě batohu není podmínkou, doma se určitě nějaký najde.

3. Voda

Voda patří mezi nejdůležitější věci, které potřebujete. Malý přísun tekutin může způsobit dehydrataci, která na sebe váže poruchy paměti a soustředění, bolest hlavy. Tyto příznaky v boji o přežití můžou mít fatální následky. Takže s sebou do divočiny noste hodně pití. Obstarejte si s sebou nějakou čutoru s pitnou vodou. No a teď množství. Jaké množství si s sebou vzít se samozřejmě váže na dobu strávenou v přírodě. Jestli si vyjdete na celodenní procházku, nebo na několika denní výpravu. Ale pořád platí jedno pravidlo, čím více, tím lépe. Na nějakou kratší výpravu bych doporučoval jednu libovolnou čutoru a do zálohy 1.5L vody. Bude to samozřejmě další zátěž, ale být vždy správně zásobováni tekutinami za tu námahu stojí. Při delším pobytu bych doporučoval víc. Pokud vám dojde voda, tak bych našel nějaký potůček, nebo říčku a z ní vodu pro jistotu ještě převařil v převařovacím hrníčku. Takže ten s sebou taky.

4. Potrava

Jíst se musí a je nepříjemné chodit po lese s prázdným kručícím žaludkem. Proto je dobré si nějaké jídlo s sebou vzít. Jídlo vybírejte podle velké energetické hodnoty a vysokého počtu sacharidů (cukry). Takže nějakou tabulku čokolády, kostky cukru. Dále si s sebou vezměte nějaké cucací bonbóny. Udržují v puse sliny, takže v ní nebudete mít sucho. Dále polévku v pytlíku. No a pak klidně nějakou housku se něčím. Opět záleží, jak dlouho se v přírodě chystáte zdržet. Co se týče vlastního ulovení jídla jsem hodně přemýšlel. Osobně kdybych šel na nějakou výpravu a nebyl v ohrožení života, tak bych nic nezabil. Zvířata můžou být nakažená. Jestli si chcete ulovit rybu, tak to bych schvaloval. Ryby se chytají i pro zábavu. Problém je, že řeky patří pod rybářský svaz, který zásobuje řeky rybami, takže bacha na porybného. Toť můj názor.

5. Esšálek

V této krabičce budete uskladňovat a přenášet jídlo a hygienické potřeby. Zanechávám zde, jak by měl esšálek vypadat. Samozřejmě vy si ho můžete doplnit, nebo naopak z něj něco dát pryč.

  Čaj a káva
  Cukr a sušené mléko
  Čokoláda
  Mátový koláček
  Obilninová sušenka
  Fluorescentní záchranný sáček
  Kartáček na zuby
  Malá pěna na holení
  Malá zubní pasta
  Žínka a mýdlo
  Malá svítilna

6. Nůž

Nůž, a to se shodneme snad všichni, také patří společně s vodou jako jedna z nejdůležitějších věcí. Kdybyste v divočině neměli nůž, bylo by to hodně zlé. Nůž, jako nástroj hraje v boji o přežití velkou roli. Dobré je mít nože dva. Kdyby se vám jeden ztratil, rozbil, ztupil atd., máte v záloze druhý. Doporučuji mít s sebou klasický nůž, který budete mít v pouzdře, nebo zavírací s pojistkou. Tento nůž mějte vždy při sobě. Do zálohy nějaký s více nástroji, nejlépe "švícarák".

7. KPZ

Myslím, že KPZ ani nemusím představovat. Pro ty co nevědí je KPZ zkratka pro Krabičku poslední záchrany. Je to malá krabička, do které se dávají ještě menší věci, které jsou nezbytné pro přežití. To co si do ní dáte, je naprosto na vás. Ovšem existuje orientační seznam věcí, kterými KPZ naplníte.

Seznam:

  Plechová krabička - Plechová krabička je základ pro vytvoření KPZ. Jakou si najdete je jedno. Nejznámější jsou krabičky od energetických bonbónů energit.
  Zápalky - Tyto zápalky musí být malé, ploché a spolehlivé. V záloze bych měl ještě klasické. (přečtěte si 8. Oheň)
  Tablety na dezinfekci vody - Tyto tablety jsou velmi užitečné, zejména, pokud vám dojde pitná voda. Vědci už vymysleli takovou tyčinku na elektřinu, která slouží k vyčištění vody. Tyčinku vložíte do vody a zapnete. Ta vytváří UV záření, které zbaví vodu z 99.9% parazitů. Bohužel, ještě to k nám nedorazilo.
  Rybářská souprava - Stačí nějaký kus vlasce s háčkem.
  Drátek
  Nějaký provázek
  Náhradní svíčka do baterky + baterky
  Jehla - Nějaká ta jehla se hodí. Třeba na vyndání třísky.
  Léky - v záloze ještě nosím léky. Paralen, ibalgin, živočišné uhlí atd. Množství dle potřeby.
  Náplasti - Čím více, tím lépe.

8. Oheň

Oheň vás zahřeje, dovolí vám zpracovat jídlo, povzbudí a uklidní. Zkrátka vás hodně morálně podpoří, a to je velmi důležité. Co si s sebou vzít na rozdělání ohně. Určitě bych doporučoval zápalky a klidně dvoje. Vyberte takové, které se při škrtání nerozlomí. Dejte pozor, aby se nenamočili. Proto do zálohy, si s sebou beru ještě zapalovač. Je malý skladný a neztratí se. Kdo chce, tak si může vzít i křesadlo a třeba svíčku. V období velkého sucha, kdy nezaprší týdny si dejte pozor, kde oheň zakládáte. Nechcete přece zapálit les. Proto oheň důkladně uhašte. Buďte prosím opatrní za každého počasí!

9. Kompas

Tato věcička se hodně hodí. Doporučuji taky vzít!

10. Hodinky

Hodinky doporučuji vzít taky. Budete mít přehled o čase.

11. Baterka

Jestli si nevezmete baterku, budete večer potmě a jediný zdroj světla bude z vašeho ohně. Ve výbavě byste měli mít baterku taky. V lese se stmívá dřív a když zapomenete rozdělat oheň, nebo postavit přístřešek, nebo si vyndat něco z batohu, potmě se to dělá špatně. Dobrá je také čelová baterka.

12. Provazy

Nějaký provázek, už máte ve vaší KPZ, ale nebude stačit. Vezměte se radši ještě zvlášť větší. Když si budete stavět přístřešek, provázky se hodí. Nemusí to být tlustý lana!

13. Repelent

Nevím jak vy, ale já si vždy s sebou mám repelent. Mušky a bzučení komáru v noci nemám rád. Aspoň nějaká ochrana.

14. Lékárnička

Jestli si nějakou lékárničku chcete vzít, tak není problém. Spousty věcí už obsahuje KPZ. Do lékárničky bych doporučoval:

  Obvaz
  Nůžky
  Zavírací špendlíky
  Tablety na úpravu pitné vody
  Náplasti
  Dezinfekci (peroxid)
  Léky - Opět nějaký paralen, ibalgin, živočišné uhlí.

15. Igelitové pytlíky

Mohli byste si vzít také nějaké igelitové pytlíky. Jsou skladné a udrží vám věci v suchu.

16. Stan

Pokud budete někde někde spát a nebudete chtít stavět si přístřešek, vezměte si také stan. Je to ovšem další zátěž navíc.

17. Karimatka

Další věc, která se hodí, když budete někde spát. Když začínáte, tak si jí vezměte určitě, stejně jako stan.